11.03.2016

Czwórka wybitnych gości z Izraela!

Mistrz krótkich form i świeżo upieczony obywatel Rzeczpospolitej Polskiej Etgar Keret, uwielbiany autor kryminałów Dror A. Mishani, królowa komiksu Rutu Modan i bohaterka małego politycznego skandalu w Izraelu Dorit Rabinyan – to pierwsza czwórka wspaniałych gości, których obecność na izraelskiej edycji Literackiego Sopotu 2016 możemy już potwierdzić!

Czy trzeba komukolwiek przedstawiać Etgara Kereta? Autor fenomenalnych opowiadań, poeta, felietonista, filmowiec, miłośnik czarnego humoru i wielki przyjaciel Polski i Polaków, a od kilku dni posiadacz także polskiego paszportu. Jego przyjazd do Sopotu będzie z pewnością wielkim wydarzeniem dla licznych fanatyków z całej Polski.

Fot. Ewa Szatybelko

Miłośnikom kryminału z pewnością wiele powie nazwisko Drora Mishaniego – autora serii o Inspektorze Avrahamie, przetłumaczonej już na kilkanaście języków. Imponujące i absolutnie oryginalne – tak książki Mishaniego rekomendował sam Henning Mankell.

Fot. Sophie Bassoul

Ilustratorka i autorka komiksów Rutu Modan ma na swoim koncie współpracę z takimi tytułami jak „New York Times”, „New Yorker” i „Le Monde” oraz wszystkimi najważniejszymi tytułami izraelskimi. Swoją pierwszą graficzną powieść Nobody Said it Was Going to Be Fun przygotowała we współpracy z Etgarem Keretem.

Fot. Z archiwum autorki

Źywopłot – pierwsza w Polsce książka Dorit Rabinyan ukaże się jeszcze w tym roku. To właśnie ten tytuł wywołał kilka tygodni temu w Izraelu małe polityczne trzęsienie ziemi, gdy Ministerstwo Edukacji zadecydowało o usunięciu opowieści o miłości Żydówki i Palestyńczyka z listy lektur szkolnych. Jak pisze „The Economist” – był to kolejny dowód na pogłębiający się konflikt żydowsko – palestyński, również na płaszczyźnie kulturalnej.

Fot. Iris Nesher


Powiązane wydarzenia