14.07.2016

TEGOROCZNE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ HISTORYCZNĄ

Profesor Andrzej Nowak, Karolina Szymaniak oraz Emil Marat z Michałem Wójcikiem – to tegoroczni goście Literackiego Sopotu związani z książką historią.

Profesor Andrzej Nowak, wybitny historyk i sowietolog, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim jest autorem m.in. monumentalnego cyklu „Dzieje Polski” (ukazały się dwa pierwsze tomy), „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 - zapomniany appeasement” oraz „Kto powiedział, że Moskale są to bracia nas, Lechitów...”

Karolina Szymaniak jest literaturoznawczynią, tłumaczką i redaktorką, pracuje w Katedrze Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Żydowskim Instytucie Historycznym. Pracuje obecnie nad biografią intelektualną Racheli Auerbach, za opracowanie i tłumaczenie jej „Pism z getta warszawskiego” otrzymała w maju Nagrodę Historyczną Polityki w kategorii wydawnictwa źródłowe.

Dziennikarze Emil Marat i Michał Wójcik w maju br. wydali głośną książkę „Ostatni” – rozmowę z cichociemnym Aleksandrem Tarnawskim ps. „Upłaz”. Jedyny żyjący z 316 cichociemnych okazuje się postacią, którą nie sposób się zachwycić: żołnierz-ikona, który mówi, że nie lubi zabijać, legendarny wojownik, który nie znosi patosu, kombatant uczulony na mitotwórstwo.

Powiązane wydarzenia