21:00-22:30

LITERACKI 2017: HISZPANIA

/OPOWIEŚCI FLAMENCO TAŃCEM I SŁOWEM PISANE

Anna Mendak

Jedna z najbardziej cenionych tancerek flamenco w Polsce. Pierwsze kroki flamenco stawiała w szkole „Alejandra” Grażyny Adamczyk. Pod jej skrzydłami zaczęła też koncertować z zespołami Ritmo Flamenco oraz Manos y Tacones. Przez ostatnie 20 lat uczestniczyła w licznych kursach prowadzonych w Polsce i zagranicą, ale przede wszystkim pracowała indywidualnie oraz pobierała lekcje u cenionych artystów takich jak Carmen de Torres, Juan Polvillo, Ana Maria Amahi, Araceli de Alcala, Adela Campallo, El Torombo, Mercedes Ruiz. Przez ponad 10 lat była czołową tancerką znanych polskich grup Danza del Fuego i Rumbero Flamenco. Współpracowała także z zespołami Tortillas de Patatas, Sueńo Andaluz, Viva Flamenco!, a ostatnio występuje z Los Bomberos i Tanto Flamenco. W roku 2003 otrzymała stypendium w Juan Polvillo Escuela Flamenca w Sewilli. W 2004 roku zajęła I miejsce w konkursie na najlepszą polską tancerkę flamenco podczas III Łódzkiego Festiwalu Flamenco oraz wygrała nagrodę publiczności. Współpracowała ze słowacko-hiszpańską grupą Agustito. Występowała nie tylko w wielu miastach Polski, ale także w Niemczech, Czechach, Austrii, Francji, Szwecji, Danii, Wielkiej Brytanii, na Słowacji, Łotwie i Białorusi. Od 2014 roku zaangażowana jest w superwidowisko „La Zarzuela” przygotowywane przez Operę Wrocławską w ramach projektu Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016. 

Marysia Światłoń

Śpiewaczka flamenco. Kształciła się w krakowskiej szkole Almoraima oraz u hiszpańskich nauczycieli takich jak Carmen Doorá, Sara la Samarona, Juan F. Rubio, Paz de Manuel i Antonio el Cafelete. Pracę nad głosem prowadziła także pod kierunkiem krakowskiej ekspert od emisji głosu, Grażyny Naszkiewicz-Smukalskiej oraz w madryckiej szkole teatralnej Réplika Teatro pod opieką Socorro Anadón. Ostatnio występuje z artystami polskiej sceny flamenco, m.in. z Michałem Krygowskim, Marco Trimbolim, Tanią Camacho-Regnier i Martą Ciesielską.

Michał Krygowski

Gitarzysta flamenco. W latach 2001–2008 członek krakowskiej grupy flamenco Aire Andaluz, potem występował z tancerką Bogumiłą Delimatą i jej zespołem La Bogusha y su Grupo. Autor muzyki do spektakli teatralnych „Gilori” oraz „Konstrukcje kojarzące się z wolnością i swobodą” w reżyserii Pawła Buszewicza. Akompaniuje śpiewakom z Andaluzji, jak Juan F. Rubio, Carlos Torres Llaguita czy Sara la Samarona. Kształcił się u takich gitarzystów jak m.in. José María González, Bonilla El Mami, Jose Andrés Cortés czy Alberto López.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie do Teatru BOTO, ul. Bohaterów Monte Cassino 54B.

Ilość miejsc ograniczona.

/ OPOWIEŚCI FLAMENCO TAŃCEM I SŁOWEM PISANE

LITERACKI 2017: HISZPANIA

21, 21:00 - 22:30