17:00-18:30

SPOTKANIA WYDAWNICTW

/WYDAWNICTWO KRYTYKI POLITYCZNEJ - SPOTKANIE Z MARTĄ ABRAMOWICZ

Spotkanie z Martą Abramowicz, autorką książki Zakonnice odchodzą po cichu, Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Rozmowa poświęcona książce oraz reakcjom społecznym związanym z przerwaniem milczenia o życiu zakonnic w Polsce. Do tej pory pytanie o zakonnice w Polsce, a szczególnie los byłych zakonnic było tematem tabu. Czy pół roku po publikacji książki Zakonnice odchodzą po cichu możliwa jest otwarta rozmowa o codziennych zmaganiach kobiet noszących habit lub tych, które z niego zrezygnowały?

O książce:

Habit już uszyty. Za dwa miesiące siostra Joanna uroczyście otrzyma go z rąk Mistrzyni. Ale teraz jest noc i siostra Joanna myśli tylko o tym, czy wszyscy zasnęli. Jest po komplecie, światła zgaszone. Nie wolno opuścić łóżka, nie wolno się odezwać. Siostra Joanna łamie reguły zakonne i wymyka się z pokoju. Przebiega pod ścianą, po schodach w górę, do biblioteki. Drzwi skrzypią. Trzeba uważać. Między regałami czeka już siostra Magdalena...

Byłe zakonnice nikomu nie opowiadają o swoim życiu. Nie występują w telewizji. Powiedzieć złe słowo na zakon, to stanąć samotnie przeciw Kościołowi. Nie mówią znajomym ani rodzinie, bo ludzie nic nie rozumieją. Dla ludzi świat jest prosty: odeszła, bo na pewno w jakimś księdzu się zakochała. W ciążę z biskupem zaszła. Jak one tam bez chłopa wytrzymują? Chyba w czystości nie żyją?

Byłe zakonnice nie mogą uwierzyć: o czym oni mówią?

Jaki biskup? W zakonie walczy się o przetrwanie.

Jaki ksiądz? Tam szuka się dawno zgubionego sensu.

Jak wytłumaczyć, że chodzi o coś zupełnie innego?

W reportażu Marty Abramowicz znajdziecie odpowiedzi.

O autorce:

Marta Abramowicz (1978) – dziennikarka, badaczka, psycholożka. Reportażu uczyła się pod okiem Hanny Krall. Napisała wiele tekstów lekkich, gazetowych, i sporo poważniejszych, naukowych, w tym kilka książek. Robi badania społeczne, najczęściej o ludziach, którym trudniej się odnaleźć. Zawsze najbliżsi jej byli wykluczeni, więc od lat z różnymi organizacjami pozarządowymi szuka sprytnych sposobów na zmianę świata.

Na spotkanie zapraszamy do Klubu 3 Siostry, ul. Powstańców Warszawy 6.

/ WYDAWNICTWO KRYTYKI POLITYCZNEJ - SPOTKANIE Z MARTĄ ABRAMOWICZ

SPOTKANIA WYDAWNICTW

21, 17:00 - 18:30