26.02.2015

​13 kwietnia Angelika Kuźniak w Sopocie

Gościem naszego drugiego przedfestiwalowego spotkania będzie Angelika Kuźniak – to jedno z najbardziej znanych nazwisko polskiego reportażu, współpracowniczka "Dużego Formatu", trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, laureatka Nagrody im. Barbary Łopieńskiej (za wywiad z Herthą Müller), współautorka dwóch reportaży w nominowanym do Literackiej Nagrody Nike 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. W 2009 roku Wydawnictwo Czarne wydało Jej książkę Marlene – wspaniały, barwny portret Marleny Dietrich, ze szczególnym naciskiem na wątki polskie w jej biografii, oparty w dużej mierze o niepublikowane dotąd materiały. W 2013 ukazała się reporterska opowieść o Papuszy – legendarnej cygańskiej poetce, wyklętej przez swoich. To nie tylko poruszająca historia geniuszu i związanej z nim samotności, ale również przejmująca panorama zaginionego cygańskiego świata. W 2015 wraz z Eweliną Karpacz – Oboładze opublikowały w Znaku biografię Ewy Demarczyk Czarny Anioł – gwiazdy Piwnicy pod Baranami, która kilkanaście lat temu całkowicie wycofała się, nie tylko ze sceny, ale w ogóle z życia publicznego. 

Ostatnia książka Angeliki Kuźniak - Stryjeńska. Diabli nadali to biografia jednej z najwybitniejszych postaci polskiego art deco, doskonałej malarki, ilustratorki i scenografa – Zofii Stryjeńskiej, praktycznie zapomnianej w okresie PRL. Dopiero od kilku lat daje się zaobserwować wielki renesans zainteresowania jej twórczością.

Fot. Z archiwum autorki

Na spotkanie z Angeliką Kuźniak i rozmowę o fascynujących kobietach - bohaterkach jej książek zapraszamy 13 kwietnia o godzinie 18 do Sopoteki.

Spotkanie poprowadzi Dorota Karaś.

Powiązane wydarzenia