Zapraszamy na spotkanie z jedną z najbardziej znanych i podziwianych polskich pisarek, dwukrotną laureatką Literackiej Nagrody Nike – Olgą Tokarczuk.
Uwielbiana przez krytyków i czytelników prozaiczka i eseistka urodziła się w 1962 roku w Sulechowie. Studia psychologiczne na Uniwersytecie Warszawskim przyniosły jej fascynację Jungiem, filozofią i wiedzą tajemną. Zadebiutowała w 1993 roku doskonale przyjętą przez krytyków powieścią „Podróż ludzi Księgi” . Trzy lata później ukazała się bestsellerowa opowieść o archetypicznej wiosce w samym środku Polski „Prawiek i inne czasy”. Za wydaną w 2007 roku powieść „Bieguni” otrzymała swoją pierwszą nagrodę Nike. Prace nad książką trwały trzy lata, często w trakcie drogi, ale, jak sama pisze „nie jest to książka o podróży. Nie ma w niej opisów zabytków i miejsc. Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy?”.
W 2014 roku ukazała się monumentalna opowieść o Jakubie Franku, żydowskim mesjaszu z XVIII wieku, żyjącym na Podolu - wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej. Nieomal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci, literacki rozmach i niesamowita dbałość o realia historyczne, zachwyt krytyków – to wszystko doprowadziło „Księgi Jakubowe” na szczyty wydawniczych list bestsellerów (ponad 100.000 sprzedanych egzemplarzy). Nie było więc wielkim zaskoczeniem uhonorowanie autorki po raz drugi Literacką Nagrodą Nike. Odbierając ją powiedziała: „Odbierając nagrodę Nike 2015 autorka powiedziała: „Po siedmiu latach od 2008 r., gdy dostałam Nike za powieść "Bieguni", wracam na tę scenę z książką, która w jakimś sensie jest do tamtej podobna. Opowiada o innych biegunach szukających swojego miejsca w świecie wrogim, pełnym przemocy. Akcja dzieje się 250 lat temu, ale opowiada o współczesnym świecie. Mimo że pisałam tę książkę od siedmiu lat, teraz stała się wyjątkowo aktualna. Można ją czytać jako metaforę tego, co dzieje się dziś u bram Europy. Przypomina nam, jak trudny jest proces asymilacji, przegryzania się. Ale też mówi, że nie ma społeczeństw czystych etnicznie, nie ma narodów o oddzielnych genach, a to, co łączy, to kultura, wspólnota i solidarność”.
fot. Jacek Kołodziejski
Wszystkich zainteresowanych rozmową z tą wybitną postacią polskiej kultury serdecznie zapraszamy na spotkanie 21 marca (poniedziałek), o godzinie 18, w Sopotece.
Spotkanie poprowadzi Kazimiera Szczuka.
Sopoteka to mediateka działająca w ramach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie. Według zamysłu twórców stanowi połączenie nowoczesnej, multimedialnej biblioteki z centrum kultury. Jest miejscem, w którym łączą się elementy szeroko pojętej sztuki: muzyka, słowo i obraz. Sopoteka zaprasza od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00-21:00 (ul. Kościuszki 14).